“Affordable” and “healthy” belong in the same sentence

I promise, promise, PROMISE that it is possible to eat healthy on a budget.  I, like many people I know, have been doing this since college and am doing it even more so now, (while trying to save as much money as possible for my upcoming travels).  I have done my research in finding the cheapest (but still healthy) foods and will share with you here…

Top 10 Healthy/Cheap Foods:

1. Brown Rice

1 serving= 1/4 cup dry rice

price per serving = 18 cents

nutritional info per serving = 170 calories, 2g fiber, 4g protein

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Whole Wheat Pasta

1 serving = 2 ounces dried pasta

price per serving  =  around 24 cents

nutritional info per serving = 200 calories, 7g protein, 6g fiber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 100% Whole Wheat Bread

1 serving = 2 slices

price per serving = around 18 cents

nutritional info per serving = 120 calories, 6g protein, 3g fiber

4. Nonfat Greek Yogurt

1 serving = 6 or 8 oz container

price per serving = about 89 cents

nutritional info per serving (6oz) = 150 calories, 14 g protein!

5. Old-Fashioned Oats

1 serving = 1/2 cup dry oats

price per serving = 13 cents

nutritional info per serving = 150 calories, 4g fiber, 5g protein

6. Frozen Vegetables

1 serving = 1 cup

price per serving = 25 cents

nutritional info per serving = (classic mix) 82 calories, 6g fiber, 4g protein, 115% daily Vitamin A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Canned Tuna

1 serving = 6 oz container

price per serving = 70 cents

nutritional info per serving = 60 calories, 13g protein, 500mg omega-3 fatty acids

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Canned Refried Beans

1 serving = 1/2 cup

price per serving = about 34 cents

nutritional info per serving = 140 calories, 7g protein, 6g fiber, 10% daily value for Iron

9. Dried Lentils

1 serving = 1/4 cup dried lentils

price per serving = 10 cents!

nutritional info per serving = 120 calories, 10g protein, 11 g fiber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Jarred Marinara Sauce

1 serving = 1/2 cup

price per serving = about 28 cents

nutritional info per serving = 90 calories, 2g fiber, 15% Daily Vitamin A

Advertisements

2 thoughts on ““Affordable” and “healthy” belong in the same sentence

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s